פסנתרנות

טיפים למניעת פציעות פסנתר

מניעת פציעות פסנתר

נושא חשוב ביותר בנגינה על פסנתר, שלרוב נוטים להתעלם ממנו, הוא איך למנוע פציעות ונזק גופני כשמתאמנים ומנגנים. נגינה על פסנתר אינה תהליך טבעי, אנחנו לא נולדים עם היכולת לנגן על פסנתר… אנחנו רוכשים אותה. לכן, אם לא ניזהר אנחנו עלולים לסבול מפציעות ונזקים גופנים. בהמשך אציג רשימה של טיפים שיעזרו לכם למנוע פציעות ונזקים גופנים כשלומדים, מתאמנים או מופיעים על פסנתר. הטיפים מוכוונים לפסנתרנים אבל רלוונטים גם לכלים אחרים.

טיפים למניעת פציעות פסנתר

לגלות מודעות לסימני הגוף

כשאתם מתאמנים בחדר כושר אתם חייבים לגלות מודעות למגבלות הגוף שלכם. אתם לא תרצו להניף משקולות של 100 קילו אם המשקל הריאלי שאתם מסוגלים להניף הוא רק 50 קילו. רוב הסיכויים שתפגעו בעצמכם אם תעשו זאת.

כולנו אשמים בכך שלא התייחסנו ברצינות לסימנים שהגוף שלנו שולח בזמן כלשהו. אני בטוח שכל אחד מכם חווה סבל פיזי או הרגיש אי-נוחות כתוצאה משאננות.

יש אמצעי זהירות הידועים לכל, כמו למשל לפני שמתחילים אימון בחדר כושר חשוב להקדיש קצת זמן למתיחות או שלפני הנפת משקלים כבדים חשוב לזכור לכופף את הברכיים… ובכל זאת ישנם אנשים שעדיין שוכחים או מזניחים את ההוראות הללו ולכן נפצעים או מזיקים לגופם. לעומת זאת, נגינה על פסנתר היא פעילות הרבה יותר מעודנת ונינוחה מבחינה גופנית מאשר אימון כושר.

כולנו אוגרים מתיחות מסויימת בזרועות, בגב, בצוואר, בידיים וברגליים. בקלות אנחנו נוטים להגזים באימונים שלנו ומאמצים את השרירים עד תשישות. מכיוון שכל נגן פסנתר מביא סדרה של משתנים ייחודים לתוך שגרת האימונים שלו, אין מקבץ מתיחות אוניברסלי למניעת פציעות ופתרון למכאובי הנגינה התוקפים את כולם. זו הסיבה שאני מפציר בכם, נגני הפסנתר, לגלות מודעות לסימנים ששולח לכם הגוף שלכם. הדבר החשוב ביותר לזכור הוא להישאר משוחרר ולא לאמץ את הגוף מעבר ליכולותיו.

העצה שלי: תלמדו את שיטת אלכסנדר. זוהי שיטה שאימצתי לאחר ששמתי לב שאני מנגן בכבדות רבה מדי ועם הרבה מאוד מתח. שיטת אלכסנדר מלמדת אתכם לשלוח ״הוראות כיוונון״ לגופכם. אתם יכולים לנסות זאת עכשיו. תבקשו מהמוח שלכם להתרכז רק בכתפיים. תנסו ״לצוות״ על הכתפיים באמצעות המוח ״להתרחב ולצנוח״. כאשר אני אומר להתרחב אני מתכוון שזה אמור להרגיש כמעט כאילו מישהו מושך את הכתפיים שלכם זו מזו בכדי ליצור ״חלל״ בין השכמות.

תשאלו את עצמכם האם הכתפיים שלכם מתוחות מדי? מה לגבי הזרועות? האם הן במתיחות גדולה? איפה אתם יכולים לשחרר את המתח? ישנה כמות ברורה של מתח שאתם צריכים בכדי להיות מסוגלים לשבת ולנגן. המטרה שלכם אם כך צריכה להיות שחרור כל המתח המיותר בכדי לאפשר לכם להביע את עצמכם בחופשיות על הפסנתר או כל כלי נגינה אחר.

מתיחות לפני ואחרי

אני חייב להודות שגם אני לא תמיד עושה את זה… אבל זה הרגל נפלא לאמץ. הנה כמה תרגילים בסיסיים שתוכלו לנסות בפעם הבאה שאתם מתכננים לשבת להתאמן על הפסנתר.

קודם כל, אתם יכולים לנסות לטבול את הזרועות שלכם במים חמים. או לעשות מקלחת חמה. זה יעזור לשחרר את השרירים ולהכין אותם לנגינה. אתם צריכים לעשות זאת לפני שמתחילים באימון/נגינה.

דבר שני, אם אתם לא יכולים לטבול, אז בעדינות עשו קצת תרגילי תנועה. אם אתם בעניין של יוגה, תרגיל ״ברכת השמש״ קצר גם כן יעשה את העבודה.

הנה כמה תרגילי מתיחות טובים שכדאי לנסות. במקום להיכנס לפרטים רבים מדי לגבי מתיחות ותנוחות יוגה, אני רק אכוון אתכם אל המומחים. הדבר החשוב ביותר לזכור הוא: התמתחו.

תרגילי חימום פשוטים ייקחו אתכם רחוק

אתם יודעים איזה חימום עדיין גורם לי הנאה? סולמות פשוטים בחמש אצבעות. לעיתים קרובות כשאני מתכונן להופעה, אני אכבה את הסאונד על המקלדת שלי ורק אנגן בחמש אצבעות סולמות מז׳ורים או מינורים. התרגיל הפשוט הזה הוא דרך מוצלחת להתחמם. תעשו את זה בתנועה מקבילה ומנוגדת.

לאחר הסולמות ב5-אצבעות, תעשו ארפג’יו מינורי או ארפג׳יו דומיננטי שביעי. תעשו אותם באיטיות ועם שתי הידיים עולות שתי אוקטבות. אתם גם יכולים לעשות זאת בתנועה מקבילה ומנוגדת.

לסיום, נגנו את הסולם הכרומטי למעלה ולמטה לאורך כל המקלדת. אתם יכולים לנגן את הסולם הזה על אותו תו בשתי הידיים במרווח של אוקטבה או תווים שונים (לדוגמה, במרווח של 6 מז׳ורי, וכו׳).

בזמן שכל השאר מתאמצים לנגן את את מיטב ה׳להיטים׳ שלהם, תרגילי החימום הפשוטים האלו יעזרו לכם להשתחרר ולהיות מוכנים ומזומנים לתת את ההופעה הטובה ביותר שלכם ברגע האמת!

התאמן ואז נגן

לעיתים תכופות אני שואל תלמידים, ״איך אתם מתחממים?״ והם אומרים לי שהם מנגנים שירים שהם יודעים היטב או פשוט ״מתמזמזים״ עם הכלי לכמה דקות. זה לא דבר טוב משתי סיבות:

קודם כל תתאמנו… ואז תנגנו. התחילו את אימון הפסנתר שלכם עם כמה מהדוגמאות בטיפ מספר שלוש. זה יעזור לכם להתחמם… ולבנות את הטכניקה שלכם!

לכו לחדר כושר… ותהיו חכמים!

אימון בחדר כושר זו דרך נפלאה להימנע מפציעות. אפילו אימון קל יעזור לכם לבנות את השרירים ולתת לכם יותר איזון. ובכל זאת, זכרו להיות חכמים! בשום פנים ואופן אל תעמידו פנים שאתם יודעים מה אתם עושים אם אתם לא יודעים מה אתם עושים. אתם יכולים ממש להזיק לעצמכם בחדר כושר אם לא תיזהרו! אבל, אל תתנו לזה לעצור אתכם מלהתאמן.

אני גיליתי שקרדיו (ריצה) ואימון משקולות עזר לי להבין את הגוף שלי יותר וגם עזר לי ״למצק״ את השרירים הקטנים יותר. בשרירים הקטנים האלו אנו משתמשים תכופות כשמנגנים בכלי נגינה. ולכן, התעמלות מאוד עוזרת… פלוס אתם שומרים על הגזרה!

אם אין לכם מושג מה אתם עושים בחדר כושר, דברו עם מאמן או חבר שיכולים לעזור לכם. ישנם גם תרגילים רבים שאפשר לעשות בבית. הנקודה היא… התעמלות עוזרת לשמור את הגוף בכושר גם בשביל הפסנתר, וגם בשביל החיים.

עשו סיבוב

המטרה בלימוד נגינה היא להביע את עצמכם דרך הכלי. הבעה כוללת שמחה, עצבות, כעס או טווח רגשות שלם, שכל אחד בתורו, יכול להיות מנותב דרך כלי הנגינה ולקבל משמעות חדשה לגמרי. צורת ההבעה הזו דרך כלי הנגינה מבוססת על החיים האמיתיים. אם אתם מבלים את כל זמנכם בחדר החזרות… אתם לא חיים את החיים האמיתיים!

יש הסבר נוסף, פחות ידוע, מאחורי הרעיון של ה״עשה סיבוב״. מחקרים הוכיחו שהמוח צריך זמן כדי ״לעכל״ את כל מה שהוא לומד. זה בייחוד נכון כאשר מתמודדים עם תנודות מוטוריות עדינות כמו נגינה על כלי נגינה. אימון נוקשה במשך עשרים דקות ואז הפסקה קצרה נותנת למוח את הזמן הדרוש לו בכדי לעבד את המידע שבדיוק הצגתם בפניו.

אימון המתמשך שעות ארוכות מבלי לקחת הפסקות יכול להוביל לפציעה. ולכן, מומלץ לתת הפסקה לזרועות ולמוח בעזרת סיבוב קצר בחוץ או רק לעזוב את הפסנתר לכמה דקות.

חפשו עזרה מקצועית

במאמר הזה, נתתי לכם כמה טיפים, שבמידה ויאומצו כנדרש, יכולים לעזור לכם להימנע מפציעה במהלך הנגינה בפסנתר. אני מדבר מניסיוני האישי, לאחר שהתמודדתי עם מספיק פציעות בזרועות. נאלצתי ללמוד להקשיב לגוף שלי ולהתמתח. זה לא בא בקלות מכיוון שלרוב אני פשוט רוצה לשבת ולנגן מבלי להטריד את עצמי בחימום וכאלה.

במידה, ומכל סיבה שהיא, אתם סוחבים פציעה שמפריעה לנגינה שלכם בפסנתר, מאוד חשוב שלא תפטרו את זה בלא כלום ופשוט תעבדו ״מסביב לזה״. אם יש לכם כאב… עצרו את מה שאתם עושים. תחשבו קצת על למה אתם חושבים שאתם חשים בכאב. האם אתם יושבים גבוה מדי או נמוך מדי? מחזיקים יותר מדי לחץ? האם התחממתם לפני? האם ״הראש שלכם במשחק״? אנליזה עצמית היא הדרך החשובה ביותר ויקרת ערך בכדי להימנע מפציעה.

אם אתם פשוט לא מצליחים להבין למה אתם מרגישים את הכאב או חוסר הנוחות אז התייעצו עם רופא או מומחה אחר המבין בעבודת-גוף או בהפרעות עצביות-שריריות. אל תנגנו דרך הכאב. רוב הסיכויים שהגישה הזו רק תגרום לכם עוד כאב.

1 Comment

  • שמעון

    מענין מאד, מעולם לא עישתי מתיחות לפני שאני מנגן אבל אבדוק אם זה באמת משפיע.

Leave a Reply